2019 logo header

page header kids crowd

Award Winners 2018

Congratulations to our 2018 Award Winners:

Individuals

AwardNameTimeAwardNameTime
1st Open Male Andrew Donaldson 0:42:14 1st Open Female Rebekah Weller 0:44:52
2nd Open Male Kyle Lee 0:42:16 2nd Open Female Tessa Viljoen 0:44:54
3rd Open Male Harry Hewitt 0:43:01 3rd Open Female Courtney Lee 0:47:18
1st Busselton Male Ross Ran 0:47:18 1st Busselton Female Eden Macdonald 0:53:21
1st U15 Male Samuel Ellis 0:47:35 1st U15 Female Lucida Jones 0:49:03
1st 15-19 Male Jye Jensen 0:43:06 1st 15-19 Female Bianca Petite 0:47:31
1st 20-24 Male Kurt Wesley 0:45:03 1st 20-24 Female Anthea Stacey 0:53:14
1st 25-29 Male Andrew Grimshaw 0:44:58 1st 25-29 Female Rhiann Grimshaw 0:50:26
1st 30-34 Male Gareth Evans 0:44:55 1st 30-34 Female Alana Harper 0:54:00
1st 35-39 Male Stephen Hughes 0:45:25 1st 35-39 Female Kristy Brackstone 0:47:54
1st 40-44 Male Tim Hewitt 0:44:46 1st 40-44 Female Ingrid Van Der Wel 0:52:50
1st 45-49 Male Benjamin Hewitt 0:44:49 1st 45-49 Female Kerrie Williamson 0:54:57
1st 50-54 Male John Andrews 0:50:15 1st 50-54 Female Paula Redbond 0:52:48
1st 55-59 Male Craig Martin 0:47:53 1st 55-59 Female Lyle Kildea 0:53:00
1st 60-64 Male Jim Smith 0:54:57 1st 60-64 Female Vicki Shelver 0:55:25
1st 65-69 Male Graham Croft 0:53:52 1st 65-69 Female Jan Mcgowan 1:02:16
1st 70-74 Male Terry Dixon 1:11:15 1st 70-74 Female Carrol Wannell 1:05:41
1st 75-79 Male Robert Watkins 0:58:29 1st 75-79 Female    
1st 80-84 Male Ron Edwards 1:18:07      

Teams

AwardNameTime
1st 2 Person Team Da Boys : Luke Borrows, Luke Petite 0:52:09
2nd 2 Person Team BTW and Oliver : Fraser Bytheway, Oliver Evelegh 0:55:03
3rd 2 Person Team Stewart : Zeke Upfold, George Stewart 0:55:23
1st 4 Person Team St Hildas Super Sharks : Xavier Collins, Matt Meinema, Harry Alliss, Jackson Anderson 0:55:57
2nd 4 Person Team Matt's Mermaids : Abbie Lorraine, Brodie Rowand, Sienna Motton, Bella Russell 1:01:55
3rd 4 Person Team Girl Power : Rose Banks, Lucy Walton, Annalise Warrilow, Ella Frost 1:04:39

Previous Winners

Award  NameTime
Race Records Male Travis Nederpelt 0:40:04
Female Melissa Benson 0:43:37

 

For your information   DOWNLOAD   a pdf file which shows a list of Open category winners and their swim times, from 1996 to 2018.


OUR EVENT PARTNERS

VISIT US

SHARE US