2020 logo header

page header kids crowd

Award Winners 2019

Congratulations to our 2019 Award Winners:

Individuals

AwardNameTimeAwardNameTime
1st Open Male Rhys Mainstone 0:39:35 1st Open Female Jaime Bowler 0:43:19
2nd Open Male Kyle Lee 0:41:37 2nd Open Female Tessa Viljoen 0:44:29
3rd Open Male Jye Jensen 0:43:11 3rd Open Female Kristy Brackstone 0:46:36
1st Busselton Male Angus Johnston-Walker 0:48:01 1st Busselton Female Eden Macdonald 0:51:28
1st U15 Male Kaiden Richings 0:45:47 1st U15 Female Daisy Hewitt 0:50:19
1st 15-19 Male Charlie Hewitt 0:43:17 1st 15-19 Female Bianca Petite 0:46:50
1st 20-24 Male Kurt Wesley 0:44:25 1st 20-24 Female Jorja Clark 0:51:06
1st 25-29 Male Bradley Smith 0:43:13 1st 25-29 Female Gianna Leone 0:51:43
1st 30-34 Male Matt Bourke 0:43:24 1st 30-34 Female Caterina Paganelli 0:51:39
1st 35-39 Male Stephen Hughes 0:46:29 1st 35-39 Female Ceinwen Roberts 0:50:34
1st 40-44 Male Bob Tarr 0:45:26 1st 40-44 Female Jane-Anne Reynolds 0:51:13
1st 45-49 Male Tim Hewitt 0:43:16 1st 45-49 Female Rebecca Foulkes-Taylor 0:54:41
1st 50-54 Male Aaron Maxwell 0:44:28 1st 50-54 Female Kylie English 0:49:13
1st 55-59 Male Craig Martin 0:48:18 1st 55-59 Female Paula Redbond 0:51:48
1st 60-64 Male Paul Blackbeard 0:43:21 1st 60-64 Female Lyle Kildea 0:52:48
1st 65-69 Male Stephen O'Keefe 0:56:51 1st 65-69 Female Jan McGowan 1:02:52
1st 70-74 Male Albert Haak 1:02:23 1st 70-74 Female Margo Sudintas 1:12:57
1st 75-79 Male Robert Watkins 0:58:47 1st 75-79 Female    
1st 80-84 Male Ron Edwards 1:16:01  1st 80-84 Female Jan Gill 1:44:47

Teams

AwardNameTime
1st 2 Person Team Da Boys : Luke Borrows, Luke Petite 0:49:41
2nd 2 Person Team Zeke & George : Zeke Upfold, George Stewart 0:53:06
3rd 2 Person Team PC Blue : Sophie Gregory, Flynn Czaplinski 0:54:35
1st 4 Person Team The Taj Mahals : Ben Russell, Harry Alliss, Xavier Collins, Jackson Anderson 0:50:37
2nd 4 Person Team Demogorgons : Abbie Lorraine, Brodie Rowand, Sienna Motton, Bella Russell 0:56:00
3rd 4 Person Team Stringrayboys : Jouke Van Waas, Kieran Cullinane, Tristan Van Waas, Jed Moore 0:57:52

one mile - swim to shore

AwardNameTimeAwardNameTime
1st Open Male Michael McPhee 0:22:38 1st Open Female Neve Fasher 0:24:04
2nd Open Male Luke Smoothy 0:23:57 2nd Open Female Brooke Pensini 0:25:31
3rd Open Male Fraser Bytheway 0:24:03 3rd Open Female Emma Cooper 0:27:58

RACE RECORDS

Award  NameTime
Race Records Male Rhys Mainstone 0:39:35
Female Jaime Bowler 0:43:19
Race Records Male Rhys Mainstone 0:39:35
Female Jaime Bowler 0:43:19

 

For your information   DOWNLOAD   a pdf file which shows a list of Open category winners and their swim times, from 1996 to 2018.


OUR EVENT PARTNERS

VISIT US

SHARE US

ACCREDITATIONS

accreditations